Léčba vaginální kandidózy z pohledu gynekologa

Publikované 12. 12. 2022

Léčba vaginální kandidózy z pohledu gynekologa

Článek

Co je vaginální kandidóza

Vaginální kandidóza (vaginální mykóza) je kvasinková infekce, která postihuje sliznice ženských pohlavních orgánů, zejména sliznici pochvy a vulvy. Nejčastěji mykózu způsobují mikroorganismy Candida albicans, které mohou být součástí normální vaginální flóry. V menších množstvích se vyskytuje i v ústech, trávicím traktu a na kůži. Pokud je v rovnováze s dalšími mikroorganismy žijícími na kůži a sliznicích, nezpůsobuje klinické těžkosti ve formě zápalu.

Při poruše mikrobiální rovnováhy se za určitých patologických stavech kandida rozmnoží, potlačí růst ostatních mikroorganismů, které jsou prospěšné pro zdravé poševní prostředí (v pochvě jde hlavně o laktobacily) a způsobí zápal sliznic. Kandidy mohou způsobovat zápalové choroby i na jiných místech organismu – v ústech, na kůži a u mužů na sliznici v oblasti glans penis (žaludu) a předkožky.

Postižená žena má zhoršující se projevy, jako je svrbění, začervenání, opuchnutí a podráždění vagíny a vulvy, pocity pálení, hlavně při pohlavním styku, anebo při močení. Typický je hustý hrudkovitý bělavý výtok či vodnatý výtok bez zápachu.

Klinicky rozeznáváme dvě formy vaginální kandidózy – akutní a chronickou. Akutní má výrazné klinické příznaky – rychle se zhoršující pálení a svrbění pochvy a vulvy a masivní bělavý výtok. Neléčená, ale často i léčená akutní kandidóza může přejít do chronicity. Ataky chronické kandidózy trpí mnohé ženy víckrát za rok a je problematicky léčitelná kvůli vzniku rezistence na použitá antimykotika. Obě klinické formy značně zhoršují kvalitu života ženy.

 

Příčiny vzniku kandidózy

Poruchy mikrobiální rovnováhy v pochvě spojené s rozmnožením kvasinek a vznikem vaginální mykózy mohou vyvolat víceré rizikové faktory. Některé jsou způsobené fyziologickými ději v organismu (mykotické infekce se často vyskytuji v graviditě, při užívaní hormonální antikoncepce a při léčbě estrogeny), ale většinu provází různé patologické stavy.

Narušení mikrobiální flóry v organismu se často vyskytuje při užívaní antibiotik. Vaginální mykóza je častá u žen s diabetem, s onemocněními spojenými se sníženou imunitou, ale i u žen, které často střídají sexuální partnery (samozřejmě i v kombinaci s různými pohlavními chorobami). Změnu vaginální mikroflóry mohou způsobovat výplachy pochvy nevhodnými roztoky při tzv. samoléčbě příznaků.

 

Diagnostika a léčba kandidózy

Diagnostikou a léčbou závažné kandidózy by se měl zabývat zásadně lékař – gynekolog. Méně závažné formy dokáže řešit v rámci dispenzace i lékárník.

Při vaginálním vyšetření lékař pozoruje klinické příznaky – opuchnutí, začervenání sliznic, výtok. Zejména v akutním stádiu onemocnění je vhodné kultivační vyšetření z pochvy či vulvy, které dokáže přítomnost kandidy.

Léčba by měla být ordinovaná co nejdříve od prvních příznaků. Není vhodné, aby žena používala „osvědčené a zaručené“ lidové recepty. Hrozí totiž přechod onemocnění do chronického stádia, které je mnohem hůře léčitelné a často recidivuje.

Na léčbu se využívají různé druhy antimykotik – nejčastěji vaginální tablety, čípky, krémy, gely, ale v některých případech i perorální druhy léků. Během léčby by se měla dodržovat pohlavní abstinence a kvůli možné reinfekci by měli být přezkoumáni oba partneři. K nejčastějším antimykotikům patří: klotrimazol, flukonazol, kaspofungin, bifonazol, flutrimazol, terbinafin a další.

Antimykotik je více druhů – některé jsou jen na lékařský předpis, některé jsou určeny k volnému prodeji. S ohledem na volně prodávané preparáty je možné, aby se žena, která je se svým onemocněním už obeznámená, poradila přímo v lékárně s farmaceutem.

Je známá skutečnost, že na Slovensku je nedostatek lékařů, tedy i gynekologů, a ženy si často nemohou najít svého obvodního gynekologa, u jehož by se zaregistrovaly. Zároveň, lékárníci jsou často prvními odborníky, na které se ženy s problémem obrátí. Pokud však jde o závažnější formu mykózy, je první vyšetření vhodnější absolvovat u gynekologa.

Aktuálně mají lékárníci k dispozici preparáty obsahující 2 různé účinné látky, které mohou pacientkám poskytnout bez lékařského předpisu. Jsou jimi klotrimazol a od května 2022 už i fentikonazol.

Fentikonazol 600 mg 1 měkká vaginální kapsle je nové širokospektrální antimykotikum na léčbu kandidóz vaginální sliznice – vulvovaginitidy, vaginitidy, infekcí vaginálního výtoku a smíšených infekcí s podílem grampozitivních bakterií.

Přípravek má vysoký fungistatický a fungicidní účinek na kvasinky (např. Candida albicans), dermatofyty (všechny druhy Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton). Účinkuje i na grampozitivní baktérie a má antiparazitický účinek proti Trichomonas vaginalis.

Kromě inhibice tvorby ergosterolu, která způsobuje poškození cytoplazmatické membrány mikroorganismů, má fentikonazol ještě specifický mechanizmus účinku, který spočívá v inhibici vylučování proteináz Candidou albicans.

 

 

Záver

Fentikonazol je nový účinný přípravek nejen na léčbu vaginálních mykóz, ale i smíšených infekcí. Vedle fungicidního a fungistatického účinku léčí i parazitární infekce a infekce grampozitivními bakteriemi.

Jeho další výhodou je, že jde o volně prodávaný lék, lékárníci ho mohou doporučit ženám přímo v lékárnách. Těhotné a kojící ženy by ho měly užívat pod dohledem lékaře, i pokud neboli dokázané vedlejší účinky na plod ani novorozence.

Je přínosné, že rozšiřuje portfolio antimykotik, na některé jsou totiž už některé mikroorganismy rezistentní.

 

Fieldset
Fieldset
prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc, MBA
zástupce přednosty I. gynek. porod. kliniky LFUK a UNB, Bratislava hlavní odborník MZ SR pro reprodukční medicínu